Euro Truck Simulator 2: Pécs ve Szeged Şehirleri Hakkında

3

Euro Truck Simulator 2: Pécs ve Szeged Şehirleri Hakkında

1.19 güncellemesiyle gelecek olan şehirlere bir bakalım!

 

SCS Software, ETS 2 için 1.19 güncellemesiyle 2 yeni şehir getirecek. Going East DLC’sine sahip olanlar Macaristan ülkesine ekenecek olan Pécs ve Szeged isimli şehirlere ücretsiz erişebilecek.

Vikipedi’den aldığımız bilgi ve görselleri aktarıyoruz.


 

Pécs

Pécs, Peç veya Peçuy ([ˈpeːʧ], Osmanlı Türkçesi: Peç, Peçuy), Macaristan’ın güneyinde, Mecsek dağlarının güneybatı yamacında, Hırvatistan sınırına yakın bir şehirdir. Baranya ili’ nin merkezi ve Macaristan’ın beşinci büyük şehridir. Yaklaşık iki bin yıllık tarihi boyunca çeşitli yönetim ve kültürlerden zamanımıza kalan zengin eserleri ve çok renkli kültürüyle tanınmış, erken Hıristiyan dönemi nekropol 2000 Aralığında UNESCO Dünya Mirası Listesine alınmış, 2010 yılında kültür başkenti olarak seçilen kentlerden birisi olmuştur.

Kanuni Sultan Süleyman’ın fethettiği şehirlerden biridir. Osmanlı döneminde camii olarak dönüştürülen eserler hala hayatta.

Osmanlı-Türk eserleri

Yaklaşık 150 yıllık Osmanlı egemenliği kente pek çok eser kazandırmıştır. Kentteki 17 camiden en meşhuru Széchenyi Meydanı‘ndaki Gazi Kasım Paşa Camisi‘dir. 1585’de inşa edilmiş, Osmanlı yönetimi sonrasında minareleri yıkılmış ve St. Maria adıyla kiliseye dönüştürülmüştür.

Yakovalı Hasan Paşa Camii, bugün Türk-Osmanlı elsanatları müzesidir.

İdris Baba Türbesi: 16. yüzyıla tarihlenen türbe Rókus tepesinde bulunmaktadır. Ayrıca Memi Paşa hamamının kalıntıları günümüze ulaşmış Osmanlı eserlerindendir.

 

Bilgilerin devamı için Vikipedi sayfasına girin


 

Szeged

Szeged, (Osmanlı döneminde; Segedin) Macaristan‘ın Csongrád ilinde bulunan ülkenin en büyük üçüncü şehridir.

Bölgesel merkez olan şehirdeki, Szeged Üniversitesi; Macaristan’ın önemli üniversitelerinden biridir. Şehrin ismi eski Macarcada köşe anlamına gelen “Szeg” kelimesinden türediği söylenmektedir. Çünkü Tisza Nehri şehri tüm köşelerinden çevrelemektedir. Burdan hareketle Macarca’da ada anlamına gelen “Sziget” kelimesinden de türemiş olabilir. Şehir diğer dillerde farklı isimlere sahiptir; Sırpça, Сегедин (Segedin); Rumence, Seghedin; Bulgarca, Belarusça, Rusça ve Ukraynaca, Сегед (Seged); Hırvatça, Siget; Almanca, Szegedin / Segedin; İtalyanca, Seghedino; Latince, Partiscum; Letonca, Segeda; Litvanca, Segedas; Lehçe, Segedyn; Slovakça, Segedín; Türkçe, Segedin.

Szeged

Takma adı Güneş Şehri

 

Szeged ismi ilk olarak 1183 yılında III. Béla döneminde bir belgede yer almaktadır. Avrupa’nın Moğollar tarafından istilası sırasında tahrip edilen şehir daha sonra tekrar inşa edildi. Louis I of Hungary döneminde Güney Macaristan’ ın en önemli şehri olan Szeged’ in, Türk ordularının yaklaşmasıyla stratejik önemide arttı. 1526 yılında Osmanlı ordularınca kuşatılan şehir 1543 yılında kesin olarak ele geçirildi ve Budin Eyaleti‘ nin sancağı oldu. 1596 yılından itibaren Eğri Eyaleti‘ nin sancağı olan Szeged[1]. , 1686 yılına kadar Osmanlı hakimiyetinde kaldı.

 

Vikipedi sayfası için tıklayınBelki görmüş duymuşsunuzdur Sziget Festivali 10-17 Ağustos tarihleri arasında düzenlenecek.

szigetfestival

Ülkemizden bu festivale giden çok 🙂 Avrupa’nın en büyük kültür ve müzik festivallerinden biri sayılıyor. Island of Freedom yani Özgürlük Adası!


 

Sziget Festivali (Macarca: Sziget Fesztivál=Ada Festivali), Avrupa’nın en büyük kültür ve müzik festivallerinden biridir. Festival her yıl Ağustos ayında Tuna Nehri üzerindeki 108 hektar ormanlık Óbudai-sziget’te (“Eski Buda Adası”) düzenleniyor. Festivalde her yıl binden fazla performans sergileniyor.

2011’de Sziget Festivali The Independent tarafından Avrupa’nın en iyi 5 festivalinden biri ve Avrupa Festival Ödülleri’nde en iyi 10 festivalden biri seçildi.

sliderloud


Bu iki şehir önümüzdeki hafta Euro Truck Simulator 2 oyununa eklenecek. ETS 2 oyuncularının sefer yaptıkları şehirleri bilmesini istiyoruz. Haritada bulunan diğer şehirleri, ülkeleri araştırabilirsiniz. Böyle çok daha iyi olacaktır.

 

*ETS 2 Türkiye www.eurotruck2.com

SimülasyonTÜRK

Kimler neler demiş?

3 Yorum - "Euro Truck Simulator 2: Pécs ve Szeged Şehirleri Hakkında"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
gökhan
Ziyaretçi

fransanın batısı ve ispanya gelecek mi oyuna önümüzdeki süreçte

emircan
Ziyaretçi

Amerika kıtası falan da eklense daha iyi olur

wpDiscuz