Euro Truck Simulator 2 Grafikleri

5
Euro Truck Simulator 2 Grafikleri
Burak Ballı’nın klavyesinden ETS 2’nin grafik ayarları ve performansı!
SimülasyonTÜRK Forum sayfasında yayınlanmıştır.
Merhaba değerli forum arkadaşlarım;
Bildiğiniz üzere burada daha önce bir çok konu hakkında makalelerim olmuştu. Bu makale sanırım ETS2 için dünyada ilk olacak. Amacım bu makalenin SCS yetkililerine ulaşması. Konuya geçmeden önce söylemek isterim ki bu makale bazılarımıza önemsiz gelebilir. Ancak genel olarak görselliğe önem veren, World Of Trucks’a bol bol Ekran görüntüsü yayınlayan kişiler için oldukça önemli bir makale olacağından hiç şüphem yok. Sizlere bu makalemin daha açıklayıcı olması için görsel örnekler vererek daha anlaşılabilir hale getirmeye çalıştım.
Euro Truck Simulator 2 Grafikleri1
Bir çoğumuzun bilmediği, defalarca oyuna girip çıktığımız halde belki de hiç dikkatimizi çekmeyen bir unsurdan bahsedeceğim. Forumda açılan grafik konuları, config dosyaları, Kasmalar, düşük grafikler ve Nvidia ekran kartı olanlar. Tüm bunları içine alan bir konu aslında.
Ele aldığım konu oyundaki MLAA teknolojisi. MLAA; bir AMD teknolojisidir. AMD ekran kartları için geçerli olan MLAA, Render kısmını atlıyor ve direk olarak kareyi inceleyerek bozuk kenarlarını tespit edip pürüzsüz hale getiriyor.Bir nevi yumuşatma teknolojisi. Peki oyunda bunu açmak mı gerekiyor açmamak mı gerekiyor ? Daha görsel bir oyun zevki yaşamak mı ? Düşük FPS mi ? Yüksek performans mı ? İşte bunların hepsini sırası ile anlatacağım.Öncelikle yukarıda yazmış olduğum üzere MLAA bir AMD teknolojisidir. Bu demek oluyor ki Nvidia ekran kartı olanlar oyundaki MLAA teknolojisinin sunduğu imkanlardan faydalanamayacak. Nvidia ekran kartı olanlar MLAA’ yı oyunda aktif etse dahi, oyunun grafiklerinde her hangi bir değişiklik olmayacak aksine FPS’ yi düşürecektir. Yani Nvidia grafik kartına sahip olan kişilerin MLAA’ yı devre dışı bırakması gerekiyor. Aktif de etse, devre dışı da bıraksalar oyundaki kırılmaları, tırtıklanmaları göreceklerdir. Kaçınılmaz bir şey. AMD Kartı olanlar için bu durum söz konusu değildir. Onlar MLAA’ yı açabilirler.

 

Şimdi Nvidia kartı olanlar ve görselliğe her anlamda önem veren, çektikleri fotoğrafların daha gerçekci görünmesini isteyenler ne yapmalı ? Burada imdadımıza SweetFX yetişiyor. SweetFX; Standart DirectX dosyalarının yerini alıp içerisindeki bazı algoritmaları değiştirerek oyunlardaki görüntüyü kişiselleştirip, gerçekçiliği arttırmanızı sağlar. Ayrıca bazı Antialising teknolojilerini oyunlara enjekte eder. MLAA olmadan görüntülerde ne gibi değişiklikler oluyor ? Nerelerde kırılmalar, tırtıklanmalar oluyor ? Şimdi aşağıda benim bir çok kez üzerinde çalıştığım ETS2 için yaptığım SweetFx’ e bir de oyunun Orjinal görsellerinin bulunduğu görüntülere göz atalım;
Sonuç olarak;
Bu durumdan Nvidia ekran kartı sahipleri muzdaripler. Bahsettiğim üzere daha görsel bir oyun zevki için ETS2 için hazırladığım SweetFX’ i kullanabilirler. Tabi ki bu tam optimizasyonlu olmadığı için oyundaki FPS düşüşleri yaşanacaktır. Ekran kartlarınızın performansı da önemli tabi ki . Asıl amaç ve beklentimiz, en azından Nvidia’ nın FXAA teknolojisinin oyuna resmi olarak eklenmesi. FXAA; 3D modelleri analiz etmek yerine, görüntünün tamamını Render edildikten sonra ele alıyor. Kenarların içerisindeki kaplamaları, FXAA yakalayabiliyor. Böylece FXAA ile oldukça verimli sonuçlar elde edilebiliyor. Eğer ki FXAA oyuna gelirse MLAA’ dan daha çok performans ve grafik kalitesi sunar. SCS’ nin elindeki imkanlar ne doğrultuda bilmiyoruz.Umuyoruz ki ileride Oyunun optimizasyonu daha iyi olur ve oyunun sunduğu her teknolojiyi tüm ETS2 severlerin kullanmasını sağlarlar. Makalemi okuduğunuz için teşekkürler.
BurakPasa SweetFX İNDİRMEK İÇİN TIKLAYIN
Kurulum
Rar’ dan çıkan tüm dosyaları “Euro Truck Simulator 2\bin\win_x86” içerisine atın.Oyuna girin.
PrintScreen tuşu ile “BMP” formatında HD kalitede fotoğraflar çekebilirsiniz.
ScrollLock tuşu ile SweetFX’ i açıp kapatbilirsiniz.
Klavyesinde ScrollLock tuşu olmayanlar “FN + Scrollock” tuşuna basabilirler.

Kimler neler demiş?

5 Yorum - "Euro Truck Simulator 2 Grafikleri"

Bildir
avatar
Sıralama:   En Yeniler | Eskiler | Beğenilenler
Feyyaz
Ziyaretçi

Benim ekran kartım HD Radeon 6670 fakat gece olunca çok donma yapıyor sebebi ne olabilir yardım ederseniz sevinirim.

Emrah
Ziyaretçi

Amd ekran kartım var hem aayı acsam hemde sweetfx kullansam arada çok büyük bir fark olurmu yoksa sadece aa yeterlimi benim için ?

Yolcu_61
Ziyaretçi

Burak öncelikle teşekkür ederim. Sanırım bu ayar %400 ölçekte daha kullanışlı yine de gerek canlılık olsun gerek direksiyon etrafında kırılmalar olsun düzeltiyor. Bende fps kaybı olmadı öncelikle onuda belirteyim ayrıca multiplayerde denedim ondada sıkıntı yok. Emeğine sağlık. Uğraşmışsın bayada açıklayıcı yazmışsın tekrar teşekkür ederim. Saygılar…

gokhan
Ziyaretçi

bu özelliği kullanmaya başladığımdan beri yarım saat geçtikten sonra oyundan atıyor ve oyun yanıt vermiyor

Yolcu_61
Ziyaretçi

Hocam kendi ayarımdan bahsedeyim. Bunu açmadan önce mlaa yı kapatmıştım. Ve hiç atma ve yanıt vermeme olayına rastlamadım. Saygılar…