ETS 2 Serbest Kamera Özelliği – Tüm Bilgiler

49

Euro Truck Simulator 2 Serbest kamera ile İlgili Tüm Bigiler + Test Videoları

Serbest Kamera Nedir?
Serbest kamera (Free Camera), oyuncunun oyun içinde serbestçe dolaşarak istediği yere kolayca bakabilmesini sağlayan kamera türüdür.

Euro Truck Simulator 2’de bu kamerayı kullanmak için oyun dosyalarında bazı değişiklikler yapmak gerekiyor. 

Belgelerim\Euro Truck Simulator 2 klasörüne girin. “config” dosyasını birlikte aç diyerek not defteriyle açın. Aşağıya doğru ilerleyerek <<<   uset g_developer “0”   >>> bu satırı bulun ve “0” yazan yere “1” yazın. Ve dosyayı kaydedip çıkın.

Artık serbest kamerayı kullanmak için hazırsınız. Oyuna girdiniz ve direksiyonunuzun başına geçtiniz. Oyun içinde kamera açılarını değiştirdiğiniz rakam tuşlarının en sağındaki “0” tuşuna basarak serbest kameraya geçiş yapabilirsiniz. Kamerayı numlock tuşlarıyla (Klavyenin sağında bulunan rakam tuşları) hareket ettirebilirsiniz.

“8” tuşu ileri gitmenizi, “5” tuşu geri gitmenizi, “4” tuşu sola gitmenizi, “6” tuşu sağa gitmenizi, “9” tuşu yukarı gitmenizi, “3” tuşu aşağı gitmenizi, mouse ise yönünüzü ayarlamanızı sağlar. Eğer direksiyonunuzu mouse ile kontrol ediyorsanız, farenin sağ tuşuna basılı tutarak kamerayı kontrol edebilirsiniz.

İsterseniz bu kamera türünü aracınızı istediğiniz yere kolayca taşımak için de kullanabilirsiniz. Serbest kameradayken aracınızı bırakmak istediğiniz bir yere gidin ve F9 tuşuna basın. Aracınız  -eğer işiniz varsa dorsesiyle beraber-  oraya bırakılacaktır.

Serbest kamerada iken daha hızlı ilerlemek, veya daha yavaş ilerlemek istiyorsanız hızınızı değiştirebilirsiniz. Aynı config dosyasını tekrar açın ve <<<   uset g_flyspeed “100”   >>> bu satırı bulun. “100” yazan yere istediğiniz sayıyı yazın ve dosyayı kaydederek çıkın. Sayı ne kadar büyürse serbest kamera hızınız o kadar artar. Sayı ne kadar küçülürse serbest kamera hızınız o kadar da azalır.

Oyunda bulunan console penceresini kullanarak serbest kamera ile ilgili bazı özellikleri kullanabiliriz. Console’u aktifleştirmek için aynı config dosyasını tekrar açıyor ve <<<   uset g_console “0”   >>> satırını buluyoruz. “0” yazan yere “1” yazıyor ve dosyayı kaydederek çıkıyoruz.

 

Oyuna girip direksiyon başına geçiyoruz. Klavyede “Tab” tuşunun üstünde bulunan çift tırnak tuşuna basarak console penceresini açıyoruz.

Eğer oyuna girmeden önce serbest kamerayı açmamış isek console sayesinde oyun içinde serbest kamerayı açabiliriz. Console’u açın ve <<<   g_developer 1   >>> yazın. Böylece serbest kamerayı aktifleştirmiş olduk.

Serbest kamera hızınızı oyununuzu oynarken değiştirme ihtiyacı duydunuz. Ve oyunda çıkmak istemediniz. Serbest kamera hızınızı oyundayken console sayesinde değiştirebilirsiniz. Console”u açın ve <<<   g_flyspeed   >>>  yazdıktan sonra bir boşluk bırakarak istediğiniz rakamı sonuna ekleyin. Örneğin “g_flyspeed 10”

Bir şehirden başka bir şehre serbest kamerayı kullanarak gitmek istiyorsunuz. Ama o şehre gitmek size zor geldi. Console’u kullanarak kolayca istediğiniz şehre gidebilirsiniz. Console’u açın ve <<<   goto   >>> yazdıktan sonra gitmek istediğiniz şehrin adını yazın. Örneğin “goto münchen”. Serbest kamera istediğiniz şehirde. Ancak aracınız hala olduğu yerde duruyor. Aracınızı yukarıda anlatıldığı şekilde gittiğiniz şehre bırakabilirsiniz.

49 YORUMLAR

  1. abi ben anlatıldığı gibi yaptım 0 tuşuna bastım tırın altında gösterdi 9 a bastım taaa uzaya bıraktı 3 e bastım geri aşağı inmedi 1 e bastım normal kameraya tekrar geçiş yaptım bu sefer tırın ibresi 600 700 800 olmaya başladı sürekli f9 yaptım frene bastım el frenini çektim ama tekrar tırın ibresi 600 700 800 oldu abi yardım edin

  2. abi her seyi yaptimda ama 0 kamerasinada gecdim ama 8 tusu veya baska tuslara basdim tekerlek kamerasi oldu kamera deyisiyor bendede numlock tuslari yok klavyenin ustundeki tuslara basdim olmadi kamera deyisiyor surekli.Lutfen yardim edin bana…

  3. Bunu aktif edersek Steam Başarımları kapanır mı? Bazı oyunlarda olur öyle; dosyaları değiştirince ya da bir şeyler yapınca Steam Başarımları kapanıyor.

  4. bazı arkadaşlar tutturmuş linkte link arkadaşlar bunda link yok belgelerime girin euro truck simulator 2 dosyasını açın config olucak onu birlikte açtan not defteri ile açın ve burda anlatılanı yapın

    JETONLAR DÜŞTÜMÜ 😀

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here