ETS 2 Konsol Kodları – Bilgi

20

konsol kodları

Eski SCS Software oyunlarında console’u kullanarak çok büyük hileler (para, seviye veya yıldız) yapabiliyorduk. Ama bu hileler Euro Truck Simulator’de işe yaramadı. Ancak hala console ile yapılabilecek birçok şey var.

Oyun dışındayken config dosyalarını düzenleyerek yaptığımız bazı şeyleri oyun içinde console sayesinde de yapabiliriz. Ancak bu özellikleri kullanmak için zaten oyundan çıkmak gerektiği için oyun içinde değiştirmeye gerek yok. Böyle özelliklerin nasıl değiştirildiğini öğrenmek için tıklayın.

İlk önce oyundaki console’u aktif etmemiz gerek. Belgelerim\Euro Truck Simulator 2 klasörüne gittikten sonra config dosyasını not defteriyle açıyoruz. Dosyada <<uset g_console “0”>> bunu bulup “0” yazan yeri “1” yapıyoruz. Harita editöründe ve kullanacağımız özelliklerin bazılarında gerektiği için dosyada <<uset g_developer “0”>> bunu bulup “0” yazan yere “1” yazıyoruz. Oyuna girip Tab tuşunun üstündeki “é” tuşuna basıyor, console’u açıyoruz. Ve aşağıdaki özellikleri kullanmaya başlıyoruz.

 

Harita Düzenleme Ekranı
Console’a “edit” yazıp enter’a basarsanız karşınıza harita düzenleme ekranı gelir. Bu ekranda yapabileceklerinizin ayrıntıları için buraya tıklayabilirsiniz.

 

Oyundan Çıkma

Console’a “exit” yazıp enter’a basarsanız oyundan çıkarsınız. Profil seçme ekranı karşınıza çıkar.

 

Oyundan Tamamen Çıkma
Console’a “quit” yazıp enter’a basarsanız oyundan tamamen çıkarsınız. Oyunu Alt + F4 yapmışcasına kapatırsınız.

 

Oyunu Yeniden Başlatma

Console’a “game” yazıp enter’a basarsanız profil oyununuz yeniden yüklenir. Kaydetmediğiniz veriler kaybolur ve oyuna kaydedilen yerden devam edersiniz.

 

Işınlanma

Bunu kullanmanız için developer’in açık olması lazım. Console’a “goto” yazdıktan sonra boşluk bırakıp, gitmek istediğiniz şehrin ismini yazın. Örneğin ;   <<      goto Berlin      >>   . Serbest kamera sizi oraya götürecek. Gittiğiniz şehirde istediğiniz bir yere aracınızı bırakabilirsiniz. Nasıl yapacağınızı buraya tıklayarak öğrenebilirsiniz.

 

Zaman İlerletme

Console’a “g_set_time” yazdıktan sonra boşluk bırakıp istediğiniz saati yazın. Örneğin ;   <<      g_set_time 12      >>    . Zaman ilerleyecek.

 

Kabin Sesini Değiştirme

Console’a “s_interior_volume” yazdıktan sonra boşluk bırakıp istediğiniz rakamı yazın. Standart rakam “1” dir. Mesela “s_interior_volume 10” yazarsanız kabin sesi artar, “s_interior_volume 0.5” yazarsanız kabin sesi azalır.

 

Serbest Kamera Hızı

Console’a “g_flyspeed” yazdıktan sonra boşluk bırakıp istediğiniz rakamı yazın. Standart rakam “100” dür. Mesela “g_flyspeed 1000” yazarsanız serbest kamera hızı artar, “g_flyspeed 50” yazarsanız serbest kamera hızı düşer. Serbest kamera ile ilgili ayrıntılı bilgiye bu linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

 

Simülasyon Hızı

Console’a “warp” yazdıktan sonra boşluk bırakıp istediğiniz rakamı yazın. Standart rakam “1”dir. Mesela “warp 10” yazarsanız oyun hızlanır, “warp 0.5” yazarsanız oyun hızı yavaşlar.

 

Hava Durumu
Console’u kullanarak hava durumunu nasıl değiştireceğinizi öğrenmek için buraya tıklayın.

 

FPS Gösterme

Console’a “g_minicon 1” yazıp enter’a basarsanız ekranınızın sol üst köşesinde 4-5 satır yazı çıkar. Tekrar console’u açıp “g_fps 1” yazarsanız o satırların üstünde FPS’inizi görebilirsiniz. Bu yazdıklarınızda bulunan “1” rakamının yerine “0” yazarsanız, yani console’a ilk önce “g_fps 0” yazıp enter’a basar, sonra “g_minicon 0” yazıp tekrar enter’a basarsanız açtığınız şeyleri kapatabilirsiniz.

 

Basit Otomatik Vitesin Geç Değiştirilmesini Sağlamak

Console’a “g_throttle_auto_shift 1” yazıp enter’a basın. Sonuç olarak çekicinizi basit otomatik veya gerçek otomatik viteste kullanıyorsanız, vites daha geç değiştirilir. Ve aracınız boğulur. Aynı kodu console’a tekrar yazıp “1” rakamının yerine “0” yazarsanız, yani Console’a “g_throttle_auto_shift 0” yazıp enter’a basarsanız vitesi normal haline döndürebilirsiniz.

 

Cezaları Kapatma
Console’a “g_police 0” yazıp enter’a basın. Oyundaki trafik cezaları kapatılmış olacak. Aynı metni yazıp “0” yazan yeri “1” şeklinde değiştirirseniz, yani console’a “g_police 1” yazıp enter’a basarsanız cezaları tekrar açabilirsiniz.

 

Wireframe

Console’a “r_wireframe 1” yazıp enter’a basın. Oyun aşağıdaki gibi bir görünüme kavuşacak.

config wireframe

Aynı metni yazıp “1” yazan yeri “0” şeklinde değiştirirseniz, yani console’a “r_wireframe 0” yazıp enter’a basarsanız görüntüyü normal haline döndürebilirsiniz.

 

Show Light Pixel Coverage

Console’a “r_show_light_pixel_coverage 1” yazıp enter’a basın. Oyundaki ışıklar normal oyun efekti şeklinde değil, piksel piksel görünecektir.

config light 1 config light 2

Aynı metni yazıp “1” yazan yeri “0” şeklinde değiştirirseniz, yani console’a “r_show_light_pixel_coverage 0” yazıp enter’a basarsanız ışıkları normal haline döndürebilirsiniz.

 

Deferred Debug

Console’a “r_deferred_debug 1” yazıp enter’a basın. Oyun aşağıdaki gibi bir görüntüye sahip olacak.

config debug config debug 2

Aynı metni yazıp “1” yazan yeri “0” şeklinde değiştirirseniz, yani console’a “r_deferred_debug 0” yazıp enter’a basarsanız görüntüyü  normal haline döndürebilirsiniz.

 

Steam Screenshot
Console’a “g_steam_screenshots 0” yazıp enter’a basın. Oyunda çektiğiniz ekran görüntüleri Steam’a otomatik olarak yüklenmeyecek. Yani ekran görüntüsü aldığınızda Steam’a kaydetme devre dışı kalacak. Aynı metni yazıp “0” yazan yeri “2” şeklinde değiştirirseniz, yani console’a “g_steam_screenshots 2” yazıp enter’a basarsanız Steam’a ekran görüntüsü kaydetme özelliğini açarsınız.

 

ETS 2 Türkiye   www.eurotruck2.com

SimülasyonTÜRK   www.simulasyonturk.com

 

20 YORUMLAR

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here